Kiedy należy wymieniać wentylatory szczytowe?

Wentylatory szczytowe to niezbędne wyposażenie każdego budynku przeznaczonego m.in. do hodowli drobiu. W przypadku hodowli zwierząt w budynkach inwentarskich dbałość o odpowiednie warunki termiczne oraz dostęp świeżego powietrza mają ogromne znaczenie dla dobrostanu zwierząt. Wyjaśniamy, kiedy należy wymienić wentylatory szczytowe.

Co to jest wentylator szczytowy?

Ze względu na specyficzną budowę obiektów inwentarskich w celu regulacji temperatury oraz odpowiedniego obiegu powietrza, stosowane są wydajne wentylatory szczytowe. Montuje się je na ścianie budynku, aby zapewnić optymalne warunki klimatyczne, jakich wymagają hodowane zwierzęta m.in. drób lub trzoda chlewna. System wentylacji w budynku inwentarskim jest niezwykle ważny dla optymalizacji produkcji oraz zwiększenia jej wydajności. To dzięki m.in. odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza, które pomagają regulować wentylatory szczytowe, możliwe jest zapewnienie dobrostanu zwierząt. Jest on ważny nie tylko ze względów formalnych i etycznych, ale także ze względów finansowych, bo wpływa na wielkość produkcji. Nowoczesne i odpowiednio wyposażone budynki inwentarskie muszą cechować się optymalnie dobraną i bezpieczną dla zwierząt wentylacją. W przypadku hodowli drobiu, trzody chlewnej i bydła nie są dopuszczalne zarówno przeciągi, jak i nadmierne zawilgocenie oraz przegrzewanie zwierząt.

Wentylacja w budynku inwentarskim – kiedy wymienić wentylatory?

Wymiana wentylatorów szczytowych może być konieczna z kilku powodów. Jednym z nich jest modernizacja obiektu w celu poprawy warunków bytowania zwierząt i zwiększenia potencjału produkcyjnego. Wentylatory szczytowe wymienia się m.in. ze względu na zastępowanie przestarzałych systemów wentylacji grawitacyjnej nowoczesną wentylacją mechaniczną, którą sterują komputery klimatyczne. Wymiana wentylatorów szczytowych to także konieczność w przypadku rozbudowy obiektu oraz małej wydajności stosowanej wentylacji. Przyczyną wymiany wentylatorów szczytowych są także ich awarie, które mogą być związane ze zbyt długą i intensywną eksploatacją.

Więcej aktualności

Leave a CommentYour email address will not be published.