Systemy żywienia drobiu

Odpowiednio dobrane i skonstruowane systemy żywienia drobiu stanowią podstawę do efektywnego karmienia brojlerów, indyków czy niosek przy zachowaniu maksymalnej oszczędności paszy i zmniejszeniu nakładów pracy związanej z obsługą całego systemu. W procesie karmienia drobiu niezwykle istotne jest dostosowanie charakteru paszy do panujących warunków środowiskowych, ponieważ ptaki należą do zwierząt szczególnie wrażliwych na ten aspekt. Właściwe dozowanie pokarmu również nie pozostaje bez znaczenia. Złe dawkowanie może bowiem przyczynić się do poważnych zaburzeń w rozwoju zwierząt. Ze względu na uwarunkowania fizjologiczne sugeruje się, by drób hodowlany karmiony był w przeważającej mierze paszami skoncentrowanymi, w mniejszym zaś stopniu pokarmem włóknistym. W tym kontekście odpowiednio zaprojektowane systemy żywienia również doskonale spełniają swoją rolę. Warto podkreślić, że w naszej ofercie znajdą Państwo najlepsze systemy żywienia drobiu – produkty amerykańskiej firmy Chore-Time,  francuskiego dostawcy Tuffigo Rapidex oraz duńskiej firmy Skov.

Karmidła

W systemie żywienia główną rolę odgrywają dobrze dobrane karmidła. W naszej ofercie proponujemy Państwu karmidła marki Chore Time oraz Rapidex.

Karmidła dla brojlera C2 Plus Chore Time

Karmidła dla brojlera C2 Plus Chore Time zapewniają maksymalną wydajność procesów żywieniowych. Nadają się do stosowania już od pierwszego dnia życia kurcząt. Cechują się także pełną efektywnością, zapewniając równomierny przepływ paszy, bez względu na wysokość posadowienia misy czy poziom ściółki. Sporym udogodnieniem konstrukcyjnym są także wydłużone żeberka, dzięki którym możliwe jest utrzymanie odpowiedniego poziomu paszy w misie karmidła, nawet wtedy, gdy paszociąg leży na ściółce. Oferowane Państwu karmidła dla brojlera wykonane są z wytrzymałych tworzyw sztucznych. Tworzywo cechuje się odpornością na ścieranie, inne czynniki mechaniczne, ale też promienie UV. Warto również dodać, że część do pobierania paszy została dodatkowo wzmocniona, dzięki czemu dno miski charakteryzuje się jeszcze większą wytrzymałością.

Karmidło do odchowu indyka, tuczu kaczki i brojlera G Plus Chore Time

 • zapewnia ptakom odpowiednie warunki rozwoju przy jednoczesnej oszczędności paszy i jej optymalnej konwersji;
 • trwała, otwarta konstrukcja odpowiada ptakom różnych typów i rozmiarów
 • opcjonalnie może być wyposażone w zdejmowaną część górną i zasuwę karmidła;
 • misa karmidła odchyla się swobodnie dzięki czemu pasza się samo poziomuje i chroni ptaki przed obrażeniami;
 • rury paszy utrzymują misy karmidła we właściwym położeniu.

Karmidło dla indyków ATF i ATF Plus Chore Time

Model  karmideł ATF marki Chore Time jest przeznaczony do hodowli dorosłych indyków. Cechuje się niezwykle wytrzymałą misą w kształcie litery „V” jednocześnie gwarantującej oszczędność paszy. Odpowiednia głębokość misy 140mm zapewnia dostęp do paszy dla ptaków od 8 tygodnia życia aż do największych samców. Dzięki wbudowanemu wysokiemu stożkowi pasza jest równomiernie rozprowadzana w misie a regulowana rura paszowa zapewnia oszczędność paszy i jej odpowiednią konwersję.

W karmidłach ATF Plus dodatkowo zostały zastosowane grubsze wsporniki i zwiększona została odległość między misą a osłoną karmidła o 5cm, jak również wysokość rury do 5cm, dzięki czemu indyki mogą swobodnie przechodzić pod linią paszową.

Karmidła do hodowli indyka od francuskiego producenta Tuffigo Rapidex spełniają oczekiwania wielu klientów i zapewniają optymalne zużycie paszy. W naszej ofercie znajdą Państwo dwa modele odpowiednie dla odchowu i tuczu indyka, które różnią się jedynie wielkością misy i kształtem tuby, a pozostałe dwa elementy (mocowanie na rurę i grill) pozostają wspólne dla obu rodzajów karmidła.

 

Karmidło do odchowu indyka POLYplus Rapidex        Karmidło do tuczu indyka POLYplus Rapidex

karmidlo_do_odchowu_indyka_polyplus_rapidex________karmidlo_do_tuczu_indyka_polyplus_rapidex

Transport paszy – Flex Auger Chore Time

Spirala i rury

System Flex-Auger wyposażony jest w prosty, wysokiej jakości, w pełni zabudowany podajnik spiralny, który transportuje paszę w górę i w dół, w poziomie i wokół narożników. Rury są wykonane ze specjalnie wzbogaconego polichlorku winylu (PVC), dzięki czemu są odporne na zużycie i promieniowanie filtrów UV. W przypadku pasz o dużej plastyczności i właściwościach ściernych, np. stosowanych w produkcji jaj, dostępne są systemy transportu z rurami stalowymi. System transportu paszy Flex-Auger  jest dostępny w różnych pojemnościach, odpowiednich do wielu różnych zastosowań związanych z karmieniem.

Spust paszowy i rura spustowa

Niezwykle prosty w montażu i wyposażony w urządzenie odcinające. Rury spustowe dostępne są zarówno w wersji sztywnej, jak i elastycznej.

Silnik i systemy sterowania

W swojej ofercie proponujemy Państwu bezrdzeniowy system transportu paszy napędzany przez jednostkę napędu bezpośredniego. W celu regulacji ilości dostarczanej paszy proponujemy różne przełączniki poziomu paszy w koszu zasypowym i rurze spustowej marki Chore Time.

Opcje przejść i jarzm pod silos

 • wyjścia pojedyncze i podwójne spod silosu z kątem spustu 30°;
 • wyjścia pojedyncze i podwójne o wysokiej wydajności;
 • pojedyncze i podwójne systemy tandemowe ze spustem prostym;
 • przezroczyste przejścia zapewniają lepszą widoczność transportu paszy do jarzma i podajnika.

Kosz zasypowy do linii paszowej Chore Time

Niezwykle lekki, odporny na korozję i wyszczerbienia kosz zasypowy wykonany został z trwałego polipropylenu. Dzięki odkręcanemu dolnemu kołnierzowi można go z łatwością odkręcić podczas czyszczenia budynku. Maksymalne obciążenie urządzenia wynosi 68kg, a gładka powierzchnia wewnętrzna i duży kąt nachylenia ścianek kosza usprawniają przepływ paszy.

Silosy Chore Time

W naszej ofercie znajdą Państwo silosy paszowe marki Chore Time. Cechuje je wysoka jakość użytych materiałów podczas produkcji, wytrzymałość oraz szeroka gama pojemnościowa dostosowana do różnych potrzeb klientów.

Zalety silosów Chore Time:

 • dach o nachyleniu 40 stopni umożliwiający napełnienie silosu aż do samej góry;
 • osłona przeciwpogodowa Hydroshield, sprawia że woda deszczowa płynnie spływa po ścianach i nie gromadzi się w okolicach jarzma;
 • wrota kosza zasypowego Access Plus pozwalają na łatwy dostęp do całego wnętrza silosu w celu jego wyczyszczenia a dodatkowa gumowa uszczelka pozwala szczelnie zamknąć otwór kosza zasypowego po każdym użyciu;
 • system sterowania przepływem materiału Shaker-Plate pozwala na zużywanie paszy w kolejności w jakiej trafiła do silosu;
 • łatwo otwierająca się pokrywa Spring-Lock wyposażona jest w sprężynowy mechanizm zamykający, blokujący dostęp wiatru, śniegu czy deszczu;
 • przezroczyste przejścia do silosów Chore Time Brock umożliwiają wzrokową kontrolę przepływu paszy do jarzma i podajnika.

Wagi Skov

1. Wagi do ważenia ptaków DOL 94-10, DOL 98S -20 i DOL98S -70 (dla indyka)

 • Służą do automatycznego ważenia brojlerów, kur i indyków;
 • Zarejestrowana masa ptaków jest przesyłana do komputera podłączonego do budynku inwentarskiego;
 • Wagi mogą być połączone z komputerem klimatyczno- produkcyjnym Skov DOL 539 i DOL 339 oraz z komputerem produkcyjnym DOL 95
 • W zależności od wybranego modelu komputera hodowca jest w stanie uzyskać różne informacje na temat wagi ptaków, różnorodności masy, liczby ważeń czy przyrostu;
 • Wagi resetują się pokaż dym ważeniu;
 • Są łatwe w obsłudze i kalibracji.

2. Waga paszowa DOL99B

To waga paszowa o wielkości porcji 20kg i maksymalnej wydajności 2,500kg/ godzinę. Przeznaczona jest do dokładnego ważenia zużycia paszy w budynkach inwentarskich. Waga składa się z:

 • Obudowy odpornej na kurz i zachlapania;
 • Dopływ umieszczony jest na górze, a wylot na dole;
 • Bęben wewnątrz obudowy opróżnia się za pomocą motoreduktora;
 • Bęben i silnik są zawieszone na dwóch ogniwach obciążnikowych ;
 • Ilość paszy jest kontrolowana i obliczana przez komputer Skov, do którego waga jest podłączona;
 • Pokrywa inspekcyjna u góry umożliwia umieszczenie czterech ciężarków o masie 5kg używanych do kalibracji.

3. Waga paszowa DOL9940

To waga o pojemności 40kg, która współpracuje z komputerem klimatyczno – produkcyjnym DOL539 Skov. Posiada takie same opcje w zakresie dawkowania paszy, wprowadzania czy odczytu danych jak waga DOL99B. Posiada obudowę odporną na pył i zachlapania z dopływem umieszczonym na górze i wylotem na dole. Bęben wewnątrz obudowy jest opróżniany za pomocą sygnałów wysyłanych z komputera produkcyjnego. Zdejmowany przód i tylne pokrywy ułatwiają czyszczenie wewnętrzne i kontrolę funkcji wagi. Podobnie jak w modelu DOL99B, pasza dostarczana jest na górze, z możliwością zapodania przez lej wlotowy, który może obsłużyć paszę z 3 lub 5 ślimaków/ silosów. Jeśli żaluzja dystrybucyjna jest w użyciu, wówczas można dostarczyć paszę do dwóch systemów paszowych jednocześnie.

Avena Tadeusz Awiżeń
Klewki 13A, 10-687 Olsztyn, Gmina Purda NIP: 739-100-53-46
Kontakt biuro

Copyright @ 2022 Avena. Wszystkie prawa zastrzeżone.​ Projekt i realizacja: artneo.pl