Chłodzenie

SYSTEM SCHŁADZANIA

System chłodzenia wysokociśnieniowego dla ferm drobiu wykorzystuje dysze, poprzez które do powietrza dodawane są cząstki wody w formie mgiełki. Cząstki wody odparowują w podgrzanym powietrzu jednocześnie schładzając je. Poprzez prawidłowe chłodzenie wysokociśnieniowe istnieje możliwość zmniejszenia temperatury na fermie o 2-10ºC. Takie obniżenie temperatury można przeprowadzić unikając negatywnych konsekwencji zwiększenia wilgotności powietrza dla zwierząt i ściółki.
 
Przy tworzeniu chłodzenia wysokociśnieniowego SKOV dużą wagę położono na jakość i elastyczność. Jakość zapewniona jest przez wykorzystanie komponentów o wysokiej niezawodności i długim okresie użytkowania.
 
System jest bardzo elastyczny, ponieważ zbudowany jest ze standardowych komponentów, które można łatwo przystosować do konkretnej fermy.
 
Zestaw do chłodzenia wysokociśnieniowego SKOV składa się z:
 
 • Zespołu pomp z filtrami
Pompa jest podstawą efektywnej instalacji do chłodzenia. Pompa wykonana jest w całości, patrz rysunek, w 3 wielkościach (od 5 do 22 litrów na minutę) i jest przygotowana do podłączenia napięcia i wody.Wydajne filtry zapewniają niezawodną instalację o długim okresie użytkowania. Ponadto pompę można wyposażyć w dodatkowy filtr fosforanowy dla optymalnej redukcji wapna i minerałów w wodzie.
 • Systemu rur z dyszami
Stosuje się jedynie nierdzewne, odporne na kwasy rury i złącza o dużej wytrzymałości i długim okresie użytkowania. Otwory na dysze można wykonać za pomocą specjalnych szczypiec po zamontowaniu rur. Dysze w opatentowanych obsadach dysz FlexClamp mogą być także zamontowane gdziekolwiek, co daje możliwość ich optymalnego umieszczenia nad wlotem powietrza. Rury mogą być ewentualnie dostarczone z wbudowanymi otworami na dysze.
 • Dysze
Opatentowane dysze wyposażone są w filtr przy każdym wylocie dyszy, co redukuje ryzyko wapnienia. Ponadto wyloty dysz mogą być wyposażone w powłokę przeciw wapniową, która zmniejsza późniejsze problemy związane z usuwaniem wapna z wylotu dyszy. Wszystkie dysze montowane są z zaworem przeciw kapaniu.
 
 • Automatyka
Regulacja systemu chłodzenia może być ustawiana ręcznie lub automatycznie z komputera klimatyzatora fermy.
 
 
Zestaw wysokociśnieniowy wyposażony jest w więcej funkcji niż chłodzenie powietrza fermy:
 
 • Nawilżanie
Zestaw wysokociśnieniowy może być wykorzystywany do nawilżania fermy. Wilgotność jest często niska, gdy fermę obsadza
się nowym miotem kurcząt. Po trzech pierwszych tygodniach często pojawią się podobne problemy z kurzem. Prawidłowe nawilżenie może rozwiązać takie problemy z pożytkiem dla zwierząt i ludzi.
 
 • Moczenie
Pomiędzy wymianą miotów można wykorzystywać zestaw wysokociśnieniowy do mycia fermy. Przy wyłączonej wentylacji
gęsta mgła cząsteczek wody szybko rozmiękczy brud na różnych powierzchniach. Wówczas czyszczenia staje się szybsze i łatwiejsze.
 
 • Dezynfekcja
Istnieje także możliwość wykorzystania instalacji do dezynfekcji fermy. Przy wykorzystaniu instalacji do dezynfekcji istnieje możliwość uzyskania lepszego wyniku z niższą liczbą żywych niż przy zastosowaniu tylko myjki wysokociśnieniowej.
 
Więcej informacji w ULOTCE

Dlaczego schładzanie kurników jest ważne?

Dla każdego hodowcy zapewnienie dobrostanu zwierząt jest kluczowe. Wpływ ma na to również temperatura. Schładzanie kurników i utrzymanie odpowiedniej temperatury jest bardzo ważne. Zbyt wysoka temperatura w kurniku powoduje:

 • odwodnienie,
 • słaby wzrost,
 • stres,
 • wysoki poziom wilgotności, który również jest szkodliwy.

 

Należy pamiętać, że prawidłowa temperatura w kurniku powinna wahać się od 10 do 20 stopni Celsjusza. Większa temperatura wpływa nie tylko bezpośrednio na zwierzęta, ale również może przyczyniać się do większego przenoszenia chorób wśród ptactwa.

Jeśli więc zależy Państwu na zapewnieniu prawidłowych warunków sprzyjających rozwoju drobiu, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty i wyboru odpowiedniego systemu schładzania kurników. Zapewniamy profesjonalne doradztwo.

Avena Tadeusz Awiżeń
Klewki 13A, 10-687 Olsztyn, Gmina Purda NIP: 739-100-53-46
Kontakt biuro

Copyright @ 2022 Avena. Wszystkie prawa zastrzeżone.​ Projekt i realizacja: artneo.pl