karmidło dla kurczaków

Z jakich materiałów powinny być wykonane karmidła dla brojlerów?

Karmidła dla brojlerów są jednymi z najważniejszych elementów wyposażenia hodowli ptaków. Takie akcesoria muszą być jednak odpowiednio wytrzymałe, by mogły bez zarzutów pełnić swoją funkcję przez długi czas. Na rynku znaleźć można karmidła stworzone z użyciem różnych materiałów. Jakich surowców najczęściej używa się do produkcji karmideł dla brojlerów?

Karmidła z blachy ocynkowanej

Na rynku znaleźć można m.in. karmidła dla drobiu wykonane z blachy ocynkowanej. To materiał odporny na działanie wilgoci – nie ulega korozji. Czasami z blachy wykonuje się cały karmnik, a kiedy indziej tylko jego stelaż. Metal powszechnie łączy się bowiem z tworzywami sztucznymi.

Karmidła z plastiku

Do produkcji karmideł dla drobiu wykorzystuje się również plastik. W tym celu wybierane jest tworzywo sztuczne o wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne, a także działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Trzeba bowiem pamiętać, że niekiedy z karmideł korzysta się na wybiegach na świeżym powietrzu, gdzie są one narażone np. na padanie promieni słonecznych.

Wykorzystywane tworzywa sztuczne muszą też zapobiegać gromadzeniu się bakterii i innych mikroorganizmów na powierzchni karmidła. W ten sposób można zapobiegać chorobom ptaków i wpłynąć bezpośrednio na wydajność oraz jakość produkcji.

Jakie karmidła dla brojlerów wybrać?

Na rynku pojawiają się setki modeli karmideł dla brojlerów. Z tego powodu wybór odpowiedniego produktu bywa problematyczny. Plastikowe karmidła mają wiele zalet. Są znacznie lżejsze niż te metalowe, a także tańsze. Odpowiednio wykonane, mogą pełnić swoją funkcję przez długi czas, nawet jeśli zostaną umieszczone na świeżym powietrzu.

Karmidła z blachy ocynkowanej zwykle są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ptaki mają bowiem tendencję do dziobania takich produktów. Często więc najważniejsze elementy karmideł wykonuje się z metalu, a pozostałe – z tworzyw sztucznych. Bez względu na wybrany materiał, karmidło musi być trwałe i bezpieczne dla ptaków.

Więcej aktualności

Leave a CommentYour email address will not be published.