pojenie drobiu

System pojenia dla indyka w nowej odsłonie: „Easy Line 2.0” Lubing

Hodowcy drobiu muszą zapewnić swoim zwierzętom odpowiednie warunki bytowe. Im większa ferma, tym więcej czasu trzeba poświęcać na ich karmienie i pojenie. Z tego powodu powstają nowe urządzenia, które automatyzują wybrane procesy. Sprawdź, jak może wyglądać pojenie indyków w nowej odsłonie.

Budowa systemu pojenia „Easy Line 2.0”

pojenie indyków

Poidła dla drobiu muszą być wytrzymałe, wydajne, stabilne, łatwe w czyszczeniu oraz bezpieczne dla ptaków. Dlatego wykonuje się je z solidnych tworzyw sztucznych bez obecności ostrych krawędzi. W zależności od potrzeb doczepia się do nich smoczki, rurki lub miski. „Easy Line 2.0” to system nawadniania niemieckiej firmy Lubing, na który składają się:

  • elementy zaopatrujące w wodę,
  • części umożliwiające pojenie,
  • system podwieszeń,
  • jednostki odpowietrzające.

 

Woda musi być przede wszystkim zdatna do picia i odpowiednio przefiltrowana. Z głównego zaworu doprowadza się ją przez gałązkę wodną wraz z reduktorem ciśnienia. Linie systemowe dostarczane są w zmontowanych elementach o długości 3 m. Zawiesza się je na specjalnych wieszakach, które montuje się do aluminiowych profili co 3 m. Są one przymocowane do centralnej liny wyciągowej, więc cały system można dopasować do określonej wysokości np. w celu wyczyszczenia lub naprawy. Poszczególne elementy łączy się wzdłuż długości budynku.

Sprawdzony system w nowej odsłonie

pojenie indyków

W systemie „Easy Line 2.0” niezmienna pozostała zasada, w której głowa zwierzęcia kieruje wahadłem, przez co otwiera zaworki doprowadzające wodę spływającą do kubka z rury o przekroju kwadratowym. Poprawiono jednak sam system poidła, który zwiększa niezawodność zaopatrywania w wodę. W początkowym okresie zaleca się stosowanie nieznacznego podnoszenia poziomu wody w specjalnej miseczce do odchowu z kulką o średnicy 30 mm. Gdy pisklęta wyrosną, potrzebne są poidła o większej stabilności i wydajności do tuczu indyków. Każda linia kończy się zainstalowanym odpowietrznikiem, który pozwala wyeliminować powstające pęcherzyki powietrza mogące zablokować układ. Podczas spłukiwania wszystkie zawory odpowietrzników się zamykają. Można nimi sterować ręcznie lub za pomocą automatycznego systemu. Istnieje także możliwość podpięcia zintegrowanego mieszalnika do suplementacji witamin lub leków. Połączenie wahadła i różnych misek ociekowych zapewnia wysoki poziom chowu indyków w każdym wieku przy niewielkim zaangażowaniu pracowników.

Więcej aktualności

Leave a CommentYour email address will not be published.