dojrzałe indyki

Karmidło do odchowu indyka vs. tuczu indyka. Porównanie

W hodowlach ptaków konieczne jest zastosowanie różnych akcesoriów, które pozwalają na zapewnienie zwierzętom odpowiednich warunków życia. Mowa tu m.in. o specjalnych karmidłach. Ich typ musi zostać jednak właściwie dopasowany do gatunku drobiu. Czym różnią się karmidła do odchowu i tuczu indyka? Na jaki model najlepiej się zdecydować w swojej hodowli?

Karmidła dla młodych osobników

Młode osobniki zwykle potrzebują nieco innych akcesoriów do karmienia i pojenia niż te dorosłe. Wynika to zwłaszcza z faktu, że są one naturalnie mniejsze. Młode ptaki mogłyby mieć poważne trudności z dosięgnięciem do krawędzi karmideł dla dorosłych indyków. W ich przypadku stosuje się mniejsze modele, z niskimi krawędziami.

Warto pamiętać też o tym, że młode indyki potrzebują znacznie mniej pożywienia niż dorosłe osobniki. Ten gatunek ptaków naturalnie ma mniejsze zapotrzebowanie na energię, zwłaszcza w porównaniu z kurczakami. Nie jest więc konieczne stosowanie dużych karmideł o pojemności kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu kilogramów paszy.

Karmidła dla tuczu indyka

W przypadku indyków dorosłych, hodowanych ma mięso, konieczne jest zastosowanie większych karmideł. Zwierzęta po odchowaniu potrzebują także bardziej rozległej przestrzeni do życia. Z jednego karmidła powinno móc korzystać co najmniej kilka ptaków. W takim przypadku warto zdecydować się na modele z pojemnikiem, w którym można umieścić zapas paszy. Pozwoli to na zmniejszenie niezbędnych nakładów pracy ludzkiej w gospodarstwie.

W przypadku tuczu indyka doskonale sprawdzą się też wszelkie paszociągi i automatyczne rozwiązania technologiczne. Pozwalają one na znacznie szybsze i sprawniejsze transportowanie pożywienia do konkretnych obszarów w hodowli. W przypadku tuczu indyka trzeba bowiem zadbać o to, by zwierzęta miały stały dostęp do pożywienia. Dobrze, by mogły one dozować je samodzielnie. W ten sposób można uniknąć przejadania się i problemów zdrowotnych, często prowadzących nawet do obumierania osobników.

Więcej aktualności

Leave a CommentYour email address will not be published.