kurczak stojący w śniegu

Hodowla kur zimą – o czym należy pamiętać?

Zima jest trudnym okresem w hodowli zwierząt. W przypadku kur w tym czasie zmniejsza się nieśność, co przyczynia się do obniżenia zysków przedsiębiorstwa. Aby zapobiec takiemu zjawisku, konieczne jest zapewnienie ptakom odpowiednich warunków. Jakie instalacje sprawdzą się w hodowli kur? Na co należy zwrócić szczególną uwagę w sezonie zimowym?

Oświetlenie w kurniku

Aby uniknąć negatywnych skutków skracającego się dnia zimą, konieczne jest zainwestowanie w sztuczne oświetlenie do kurnika. W pierwszych tygodniach życia dzień świetlny powinien wynosić 14 godzin. Po 37 tygodniu można wydłużać go do 16 godzin. Taka wartość powinna zostać utrzymana do końca okresu nieśności. W ten sposób można zapewnić stałą produkcję jajek.

Nie bez znaczenia jest też moc żarówek wykorzystywanych w hodowlach kur. Powinna ona wynosić 3W na metr kwadratowy powierzchni. Warto skupić się na tym czynniku podczas projektowania instalacji oświetlenia w kurniku. Tworzymy takie systemy na indywidualne zamówienie, biorąc pod uwagę wielkość budynku oraz liczbę ptaków i rozmieszczenie klatek.

Ogrzewanie w kurniku

Zimą wyraźnie spada temperatura powietrza, co może być niebezpieczne dla zwierząt. Kurnik musi być dobrze ocieplony. Temperatura powinna utrzymywać się na poziomie 13-14 stopni Celsjusza. Niższe wartości mogą przyczynić się do spadku nieśności o kilkadziesiąt procent.

Aby łatwiej utrzymać odpowiednią temperaturę w kurniku, warto zadbać o suchość ściółki. Nadmierna wilgoć sprawia, że powierzchnia szybciej staje się zimna. Ściółka powinna być jakościowa, by mogły zachodzić  w niej procesy biologiczne. W ich wyniku kury zyskują bowiem dostęp do witamin z grupy B. W trakcie procesów wydziela się też ciepło, co pozwala na dodatkowe dogrzanie kurnika od podłoża.

Systemy wentylacji do kurników

Zimą ogromne znaczenie ma też wentylacja. Musi ona zapewniać właściwą wilgotność powietrza, na poziomie 60-70%. Warto połączyć ją z systemem rekuperacji. W ten sposób możliwe jest odzyskiwanie wywiewanego ciepła, co przekłada się na wyraźne zyski w sezonie zimowym.

Więcej aktualności

Leave a CommentYour email address will not be published.