kurnik

Jakie znaczenie ma barwa światła w kontekście oświetlenia kurnika?

Podstawą dobrego chowu i otrzymywania satysfakcjonujących ilości produktów odzwierzęcych jest zapewnienie ptactwu odpowiednich warunków bytowych. Obecnie opracowane są całe systemy, dbające o mikroklimat i inne parametry panujące w kurniku. Ważnym elementem, mającym duży wpływ na ptactwo i ich nośność jest rodzaj oświetlenia w kurniku. Wielu hodowców pomija ten parametr przy planowaniu hodowli ze względu na oszczędność. Jednak oświetlenie w kurniku ma znaczący wpływ na rozwój hodowli.

Efekty chowu zależne są przede wszystkim od:
• Natężenia światła,
• Długości ekspozycji na światło,
• Długości fal świetlnych.

Dzięki światłu regulowany jest rytm dobowy u ptactwa. W celu odpowiedniego rozwoju należy odpowiednio dobrać barwę światła, jak również czas i natężenie naświetlenia.

Jakie barwy światła pozwolą na lepszy rozwój ptaków?

Podstawowym światłem wspomagającym rozwój drobiu jest to o białej barwie. Dzięki niemu możliwe jest zachowanie równowagi fizjologicznej. Wspomagającą dla białej barwą światła, dzięki której ptactwo ma zapewniony lepszy rozwój jest barwa niebieska. Światło w tym kolorze nie jest widoczne dla ptaków, dzięki czemu mogą odpowiednio wypocząć, a pracownicy mogą w tym czasie uporządkować kurniki bez straszenia i stresowania drobiu. Oprócz potwierdzanego działania uspokajającego, światło niebieskie sprzyja przyrostowi masy u kurczaków. Następne jest światło czerwone. Jego zastosowanie w kurniku pozwala na ograniczenie zachowań kanibalistycznych ptactwa, a także obniżenie agresji, wydziobywania piór innym ptakom i zmniejszenie natężenia walk hierarchicznych. Oprócz tego, czerwone światło znacząco sprzyja nośności wśród kur.

Podsumowując, dobór odpowiedniej barwy światła ma pozytywne skutki w każdej fazie życia i rozwoju ptactwa. Wiąże się ono jednak ze stosowaniem odpowiedniego programu sterującego. Dzięki zastosowaniu światła w trzech kolorach możemy nie tylko wpłynąć na większą nośność i przyrost kurczaków, ale również obniżyć poziom ich stresu i agresji. Jednak najczęściej wybieraną przez hodowców barwą światła pozostaje barwa biała.

Więcej aktualności

Leave a CommentYour email address will not be published.