małe kurczaki

Jak zapewnić optymalne ogrzewanie na fermach drobiu?

Ogrzewanie kurników jest jednym z najważniejszych układów na fermie. Powinno zapewniać optymalną temperaturę, przy jednoczesnym możliwie najwyższym oszczędzaniu energii. Warto pamiętać, że w zależności od stadium rozwoju zwierząt różnią się ich potrzeby, jeżeli chodzi o temperaturę. Tylko system grzewczy o odpowiedniej czułości jest w stanie zapewnić optymalne warunki bytowe ptakom na każdym etapie ich życia.

W jaki sposób można zapewnić na fermie drobiu odpowiednie ogrzewanie?

Najlepszym sposobem na zapewnienie zwierzętom odpowiedniej temperatury są systemy ogrzewania do kurników. Dzięki temu zarówno kurczęta, które wymagają naprawdę wysokiej temperatury, jak i drób na dalszym stadium rozwoju mają zapewnione odpowiednie warunki. Ze względu na wzrost wilgotności podczas ogrzewania konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji, dzięki czemu kurnik zostanie zabezpieczony przed działaniem wilgoci, przejawiającym się na przykład gniciem ściółki.

Do ogrzewania wykorzystuje się nagrzewnice gazowe, wodne lub olejowe. Najczęściej wybieranym systemem ogrzewania są nagrzewnice gazowe. Pozwalają one na szybkie nagrzanie pomieszczenia, niezależnie od jego powierzchni. Ten rodzaj ogrzewania pozwala na skierowanie strumienia ciepłego powietrza w wybrane miejsce, dzięki czemu energia nie jest marnowana. Obecnie dostępne są nagrzewnice o różnej mocy grzewczej, dzięki czemu można ogrzewać zarówno małe kurniki, jak i duże powierzchnie na fermach przemysłowych.

W jaki sposób działają systemy ogrzewania na fermach drobiu?

Dostępne na rynku nagrzewnice dostosowane są do pracy w agresywnych warunkach. Produkowane są z materiałów odpornych na korozję oraz oddziaływanie takich związków jak siarkowodór czy amoniak. Charakteryzuje je duża skuteczność, a także nieskomplikowany montaż. Ze względu na niską bezwładność po uruchomieniu ogrzewania pomieszczenie w krótkim czasie zostaje nagrzane do odpowiedniej temperatury. Nagrzewnice sprawdzą się zarówno w nowych, jak i starszych kurnikach, w których nie ma możliwości zamontowania ogrzewania podłogowego.

Więcej aktualności