kurczak pijący z automatycznego poidła

Dlaczego rodzaj poidła ma duże znaczenie?

Poidła na fermach drobiu to absolutnie konieczny element wyposażenia. Ptaki muszą mieć swobodny dostęp do świeżej, czystej wody. Od tego zależy ich zdrowie i prawidłowy rozwój. Rodzaj zastosowanego systemu pojenia ma spory wpływ nie tylko na ilość pobieranej przez zwierzęta wody, ale i warunki higieniczne.

Jaką rolę odgrywa poidło dla drobiu?

Woda to główny składnik organizmu zwierząt. Pełni szereg istotnych funkcji, począwszy od udziału w procesach metabolicznych i termoregulacji, aż po transport substancji odżywczych w organizmie. Przy wyborze poidła trzeba zwrócić uwagę na to, aby zapewniało ono prosty, swobodny i niczym nieograniczony dostęp do wody, która musi być czysta. Dlatego też kolejnym istotnym warunkiem jest łatwość w utrzymywaniu czystości i higieny.

Istotne jest też bezpieczeństwo korzystania z poideł. Powinny być one pozbawione ostrych krawędzi, aby nie zagrażać w żaden sposób ptakom. Istotne znaczenie ma też trwałość i odporność na środki chemiczne.

Na co zwracać uwagę, wybierając rodzaj poidła?

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele rodzajów poideł dla drobiu. Podczas ich doboru trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na wielkość, specyfikę i indywidualne potrzeby hodowli. Oprócz modeli standardowych coraz większym zainteresowaniem cieszą się automatyczne poidła dla kur, które zapewniają hodowcom wiele ciekawych udogodnień, wpływając tym samym na wydajność i jakość pojenia.

Profesjonalne poidła dla drobiu wyposażone są w odpowiednio dobrane do potrzeb zwierząt smoczki, rurki lub miski. Wybrane modele mogą też zapewniać cyrkulację wody, posiadają wzmocnione uszczelnienia czy współpracują z windami do łatwego podciągania linii pojenia. Tego typu systemy sprawdzają się w przypadku wszystkich gatunków drobiu, w tym kur, kaczek, gęsi, indyków, a nawet bażantów w hodowlach ściółkowych i klatkowych.

Więcej aktualności

Leave a CommentYour email address will not be published.