brązowe kury

Skutki zbyt wysokiej temperatury powietrza w kurnikach

Utrzymanie stabilnej temperatury powietrza w kurniku jest niezbędne dla dobrostanu zwierząt. Zbyt wysoka temperatura powietrza może mieć szereg negatywnych skutków dla drobiu.

Znaczenie temperatury w kurniku

Temperatura w budynku dla drobiu jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o dobrostanie zwierząt, dlatego też niezbędne jest stosowanie odpowiedniej wentylacji w kurniku. Zbyt wysoka może m.in. powodować stres, odwodnienie, słaby wzrost, a nawet śmierć. Optymalna temperatura w kurnikach mieści się w przedziale 10-20⁰C.

Co więcej, wysoki poziom wilgotności również może być szkodliwy dla zdrowia kur, ponieważ może prowadzić do zwiększenia poziomu amoniaku w powietrzu.

Skutki zbyt wysokiej temperatury powietrza w kurniku

Skutki można dostrzec w zachowaniu ptaków. Ptaki będą dyszeć, rozpościerać skrzydła i próbować uciec od gorąca. Mogą również stać się ospałe i mieć trudności z jedzeniem lub piciem. Ponadto mogą cierpieć z powodu udaru cieplnego, który może być śmiertelny. Dodatkowo, wysokie temperatury mogą prowadzić do wzrostu przenoszenia chorób wśród ptaków, jak również do wzrostu śmiertelności z powodu odwodnienia i wyczerpania cieplnego.

Korzyści wynikające z dobrze dobranego systemu wentylacji w kurniku

To właśnie dobrze dobrany system wentylacji w kurniku jest świetny do utrzymania stabilnej temperatury powietrza w kurniku. Właściwa wentylacja może pomóc w obniżeniu temperatury i zapewnić ptakom świeże powietrze. Pomaga również utrzymać suche powietrze, co jest ważne dla zdrowia ptaków. Dzięki utrzymaniu odpowiedniej temperatury w kurniku ptaki będą mogły się rozwijać i osiągać pełnię swoich możliwości, dlatego należy zadbać o prawidłową wentylację kurnika za pomocą odpowiedniego systemu wentylacyjnego.

Więcej aktualności

Leave a CommentYour email address will not be published.