wentylacja kurnika

Nowoczesne systemy wentylacyjne do kurników. Charakterystyka

Wentylacja to jeden z najważniejszych systemów w hodowlach ptaków. Zapewnia ona wymianę powietrza, usuwając z budynków inwentarskich szkodliwe gazy czy nadmiar dwutlenku węgla. Wentylacja pozwala również na utrzymanie właściwego poziomu wilgotności i konkretnej temperatury. Jakie systemy wentylacyjne stosuje się w nowoczesnych hodowlach?

Automatyczna wentylacja do kurnika

W nowoczesnych hodowlach ptaków korzysta się z automatycznej wentylacji. Jest ona zasilana prądem i działa znacznie skuteczniej niż wariant grawitacyjny. Pozwala na usuwanie z powietrza siarkowodoru, który po przekroczeniu 10 PPM powoduje paraliż ośrodkowego układu nerwowego. Systemy te są wykorzystywane również w celu pozbycia się nadmiaru dwutlenku węgla i amoniaku, znajdującego się zwłaszcza w odchodach.

Elektryczna wentylacja osiąga wyższą moc niż system grawitacyjny. Jest ona zalecana tam, gdzie w jednym budynku przebywa większa liczba zwierząt. Zaniedbanie jakości powietrza może bowiem doprowadzić do niższego przyrostu masy ciała, mniejszej produkcji jajek oraz chorób całego stada.

Wentylacja z możliwością kontroli temperatury i wilgotności

W nowoczesnych kurnikach wykorzystuje się też wentylację połączoną z systemami, które pozwalają na utrzymanie stałego poziomu wilgotności i odpowiedniej temperatury. Wilgotność względna w hodowlach ptaków nie powinna przekraczać 75%. Wymiana powietrza musi zachodzić ze skutecznością 0,5-1 m3/h na kilogram masy ciała drobiu. Jeśli chodzi o temperaturę, nie może ona spadać poniżej 12 stopni Celsjusza.

Nowoczesne systemy wentylacji do kurników projektuje się w taki sposób, by przy swojej wysokiej skuteczności pobierały one jak najmniej prądu. Pozwalają także na łatwe sterowanie i zmianę ustawień. W dużych hodowlach możliwe jest połączenie ich z innymi instalacjami, jak np. fotowoltaika. Nasze urządzenia zawsze są projektowane i montowane indywidualnie, w zależności od wielkości gospodarstwa, rozkładu budynków oraz potrzeb właściciela hodowli.

Więcej aktualności

Leave a CommentYour email address will not be published.