Polskie banknoty i monety

Koszty hodowli drobiu. Co warto wiedzieć?

Koszty hodowli drobiu mogą znacznie się od siebie różnić, w zależności od gatunków ptaków, ich przeznaczenia oraz wielkości całego obiektu. Początkowa inwestycja jest jednak zwykle dość duża. Aby możliwe było stworzenie ptakom odpowiednich warunków, konieczne jest zakupienie skomplikowanych systemów. Ile kosztuje hodowla drobiu i od czego to zależy?

Koszty przygotowania hodowli drobiu

Zanim w hodowli drobiu pojawią się ptaki, konieczne jest jej odpowiednie przygotowanie. Przepisy narzucają na hodowców obowiązek wyposażenia budynków w konkretne systemy. Ptaki muszą mieć zapewnioną właściwą temperaturę oraz wilgotność. Powinny mieć też regularny dostęp do pożywienia i być kontrolowane przez pracowników nawet kilka razy dziennie. Aby spełnić wszystkie te normy, konieczne jest zainstalowanie systemów wentylacji, ogrzewania i oświetlenia do kurnika. Ich koszt to zazwyczaj kilkadziesiąt tysięcy złotych, w zależności od wielkości gospodarstwa.

Koszt wybudowania nowoczesnego kurnika dla kilkudziesięciu tysięcy ptaków może natomiast wynieść około 2 milionów złotych. Do tej sumy warto doliczyć także cenę zwierząt i miesięczne zużycie mediów. Koszty eksploatacji budynku można delikatnie obniżyć, wybierając innowacyjne rozwiązania technologiczne, które zużywają mniej prądu. Projektujemy systemy idealnie dopasowane do parametrów danej hodowli, optymalizujące koszty jej utrzymania.

Przydomowy chów kur wiąże się natomiast z wydatkami od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od liczby ptaków. Na ogół jednak taka inwestycja pozwala jedynie na zaspokojenie potrzeb mieszkańców i jest zbyt mała, by mogła zwrócić się z nawiązką.

Koszty utrzymania ptaków w hodowli drobiu

Koszt utrzymania jednego ptaka w hodowli drobiu to nawet kilkaset złotych rocznie. Wlicza się w niego pożywienie, wodę, a także wszelkie zabiegi pielęgnacyjne i sprzątanie wybiegu. Cena utrzymania ptaków zależy oczywiście od ich gatunku i przeznaczenia. W większych hodowlach zazwyczaj jest ona mniejsza ze względu na fakt, że niezbędne surowce kupuje się w dużych nakładach.

Więcej aktualności

Leave a CommentYour email address will not be published.