kurczaki na farmie

Jak światło wpływa na nieśność kur?

Na nieśność kur wpływa wiele czynników. Mowa tu m.in. o warunkach panujących w hodowli, jak np. natężenie światła. Musi być ono odpowiednio dopasowane do potrzeb ptaków, by zapewnić wydajność produkcji ich prawidłowy rozwój. Dlaczego w hodowlach ptaków powszechnie stosuje się sztuczne oświetlenie. Jak dopasować właściwe lampy do danego budynku w gospodarstwie?

Wpływ oświetlenia na drób

Ptaki są wrażliwe na działanie światła. Odpowiednie natężenie stymuluje wzrost zwierząt poprzez zwiększanie aktywności gruczołów dokrewnych. W przypadku niosek takie działanie wpływa również na nieśność. W sztucznych hodowlach znajdujących się w budynkach dostarczenie odpowiedniej ilości światła bywa problematyczne. Z tego powodu w takich miejscach stosuje się specjalne lampy. Ich natężenie musi być dostosowane do potrzeb ptaków. Trzeba bowiem pamiętać, że w hodowlach konieczne jest zachowanie odpowiedniego rytmu dobowego, a więc światło powinno się zmieniać o określonych porach.

Sztuczne oświetlenie dla ptaków

W hodowlach ptaków stosuje się sztuczne oświetlenie. Ma ono jak najbardziej przypominać naturalne światło słoneczne. Z tego powodu takie lampy świecą przez około 14 godzin w ciągu dnia, a także działają w trybie przygaszenia, który ma imitować zachód i wschód słońca. Doświetlanie zwierząt w ten sposób w okresie jesienno-zimowym pozwala na zwiększenie efektywności produkcji. Takie rozwiązanie stosuje się jednak jedynie w przypadku tych ptaków, które nie mają dostępu do światłą dziennego. W innym razie może dojść do zaburzenia rytmu dobowego zwierząt.

Obecnie w profesjonalnych hodowlach ptaków stosuje się specjalne lampy LED. Zapewniają one odpowiednie oświetlenie, a jednocześnie pozwalają na ograniczenie kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej. Są również bardziej trwałe niż klasyczne modele żarowe. Światło pochodzące z lamp LED nie powodują efektu migotania, które może stresować ptaki. Jego zastosowanie wpływa więc nie tylko na efektywność, lecz także na jakość produkcji.

Więcej aktualności

Leave a CommentYour email address will not be published.