poidełko na farmie kurczaków

Jak dopasować poidło do rodzaju drobiu?

Poidła pozwalają na zapewnienie ptakom stałego dostępu do wody. W hodowlach takich zwierząt stosuje się zarówno stojące pojemniki wymagające regularnego uzupełniania, jak i automatyczne systemy kropelkowe. Wybór odpowiednich produktów powinien zależeć m.in. od wielkości stada, gatunków ptaków oraz ich wieku. Jak dopasować właściwe poidła do konkretnego rodzaju drobiu?

Wielkość poideł dla drobiu

Poidła dla drobiu są dostępne na rynku w wielu wariantach. Różnią się one od siebie m.in. wielkością. Wiele z nich pozwala na korzystanie ze zbiornika przez kilka ptaków w tym samym czasie. Jeśli dany gatunek zwierząt z natury jest większy, jak ma to miejsce np. w przypadku indyków, warto postawić na duże poidła. Zajmują one więcej miejsca, ale zapewniają dostęp do wody wszystkim ptakom znajdującym się na wybiegu. Jeśli stado jest bardzo duże, można zastosować kilka takich samych poideł.

Wielkość poideł dla drobiu zależy także od wieku ptaków. W przypadku młodych osobników stosuje się naturalnie niższe akcesoria, które zapewniają bezproblemowy dostęp do wody. Na rynku znaleźć można więc specjalne poidła dla kurcząt, bez względu na dokładny gatunek ptaków.

Pojemność zbiornika na wodę

W wielu hodowlach korzysta się ze specjalnych poideł ze zbiornikiem, w którym można pomieścić nawet kilkadziesiąt litrów wody. W ten sposób nie trzeba jej uzupełniać każdego dnia. Woda jest jednocześnie osłonięta przed czynnikami zewnętrznymi, a do wnętrza zbiornika nie wpadają zabrudzenia. Wybór wielkości pojemnika powinien zależeć m.in. od zapotrzebowania ptaków na wodę. Niektóre gatunki piją więcej niż inne, co może mieć związek m.in. z ich masą ciała.

Zwykle poidła dostępne na rynku są dokładnie opisane. Producenci wskazują, z myślą o jakich ptakach powstały dane wyroby. W ten sposób można znacznie łatwiej dopasować odpowiedni wariant do typu prowadzonej hodowli. W każdej chwili warto również skorzystać z rady profesjonalistów, zwłaszcza jeśli nie masz pewności, jakie poidło sprawdzi się najlepiej.

Więcej aktualności

Leave a CommentYour email address will not be published.