kurniki z wentylacją

Dlaczego wentylacja w kurnikach ma duże znaczenie?

W budynkach inwentarskich konieczne jest zastosowanie wielu systemów, które pozwalają na utrzymanie odpowiednich warunków. W takich obiektach mieszkają bowiem zwierzęta. We właściwych warunkach rosną one szybciej i rzadziej zapadają na choroby. Jakie znaczenie ma wentylacja w kurnikach? Do czego się ją wykorzystuje?

Wentylacja jako sposób na utrzymanie odpowiednich warunków w kurniku

System wentylacji do kurnika pozwala na utrzymanie właściwego poziomu wilgotności, który jest zdrowy dla konkretnego gatunku ptaków. Co więcej, instalacja ta może pozwalać także na regulowanie temperatury. System ten stale wymienia powietrze, usuwając z niego szkodliwe substancje i dostarczając tlen, którym oddychają zwierzęta.

Niewłaściwa wilgotność powietrza czy temperatura może zwiększyć ryzyko pojawienia się chorób wśród ptaków. Wówczas dochodzi także do stresu cieplnego. Zwierzęta żyjące w trudnych warunkach mają problemy z płodnością i często chorują, co przekłada się na straty w hodowli.

Wentylacja do kurnika a zanieczyszczenia powietrza

Wentylacja w kurniku pozwala również na usuwanie zużytego powietrza. Wraz z nim z budynku uchodzą zanieczyszczenia, czyli patogeny, szkodliwe gazy oraz kurz. Wentylacja usuwa też dwutlenek węgla, który może doprowadzić do niedotlenienia zwierząt i jego osłabienia. Na jego miejsce wpuszczany jest tlen, wraz ze świeżym powietrzem z zewnątrz.

Wentylacja w kurniku usuwa również amoniak i siarkowodory. Często pojawiają się one w hodowlach. W nadmiarze mogą powodować uszkodzenie układu oddechowego, a zwłaszcza płuc. Odpowiednia cyrkulacja powietrza w takich miejscach jest więc obowiązkowa.

Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna

W kurnikach możliwe jest zastosowanie wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej. Pierwsza z nich jest zdecydowanie skuteczniejsza, ale wymaga zasilania energią elektryczną. Druga bazuje na zjawisku grawitacji i systemach specjalnych, wąskich ciągów wentylacyjnych. W większych hodowlach najlepiej postawić na automatyczny wariant mechaniczny, który działa szybciej i sprawniej. Znajdziesz go w naszej ofercie.

Więcej aktualności

Leave a CommentYour email address will not be published.